Českomoravská komoditní burza Kladno otevřela trh s dřívím nastojato

Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKB) rozšířila od dubna svůj dřevařský trh o obchodování s dřívím nastojato. Nabídku zatím tvoří dříví člena burzy – státního podniku Lesy ČR, který na Dřevařskou burzu už loni přenesl rovněž prodej hotových sortimentů.


Dříví nastojato představuje v době kontraktace nevytěžené dříví, včetně práva na jeho těžbu. Obchodování s ním probíhá v sekci Dřevařská burza formou nabídkových aukcí.

„Odběratelům, kteří se na tomto trhu od března registrují, se celý nákup zrychlí a zefektivní. Významně jim snižujeme administrativní zátěž – obchodování probíhá elektronicky prostřednictvím vzdáleného přístupu a smlouvy z uzavřených obchodů generuje burza ihned po skončení aukce. Obchodování na ČMKB také zvyšuje jistotu dodržení kontraktu, uzavřený obchod je platný střetem nabídky s poptávkou a pro obě strany je závazný,“ uvedl ředitel úseku burzovních obchodů ČMKB Tomáš Vlček.

V současnosti burza zažívá růst zájmu o tento trh, za necelé tři týdny se na něm registrovala více než stovka odběratelů. „I proto bude zajímavé sledovat, zda letos na Dřevařské burze padne hranice jednoho milionu kubických metrů zobchodovaného dříví,“ doplnil Tomáš Vlček.

zdroj: www.cmkbk.cz