Objem obchodů na energetickém trhu ČMKBK v 1. pololetí vzrostl meziročně o pětinu

Na energetickém trhu Českomoravské komoditní burzy Kladno bylo za letošních šest měsíců kontrahováno 2,502 milionu megawatthodin (MWh) elektřiny a zemního plynu pro konečné odběratele v hodnotě 1,321 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to znamená nárůst zobchodovaných objemů v měrných jednotkách o 21,9 procenta, ve finančním vyjádření naopak pokles o 12 %.

Téměř o polovinu (49,4 %) vzrostl počet uzavřených kontraktů. Zatímco v 1. polovině roku 2015 bylo uzavřeno 2 532 kontraktů na dodávku silové elektřiny a zemního plynu, za stejné období letošního roku se jednalo o 3.784 kontraktů. Kladenská burza tak znovu prokázala, že dlouhodobě hraje roli centrálního tržního místa pro obchodování dodávek energií konečným zákazníkům.

Rozdíl mezi růstem obchodní bilance v měrných jednotkách a poklesem obchodů v korunovém vyjádření ukazuje na výrazný meziroční pokles cen všech produktů. „Je to dobře patrné při srovnání pololetních kurzů. Zatímco koncem loňského 1. pololetí kurz silové elektřiny v nízkém napětí uzavíral na 960 Kč/MWh, letos to bylo 770 Kč/MWh, což znamená cenový pokles o 19,8 procenta. U zemního plynu v maloodběru klesla uzavírací cena z loňských 612 Kč/MWh na letošních 465 Kč/MWh, tedy o 24 procent,“ uvedl mluvčí burzy Martin Soukup.

Vzhledem k poklesu cen u silové elektřiny o pětinu a u plynu téměř o čtvrtinu vrostl i zájem kupujících zafixovat si aktuálně nízkou cenu na delší časové období. To se projevilo v počtu dvouletých kontraktů, které dosáhly počtu 967 z celkem 3.784 uzavřených kontraktů (26 procent).

Celkově bylo za 1. pololetí zobchodováno 1,546 milionu megawatthodin zemního plynu a 956 tisíc megawatthodin silové elektřiny. Zemní plyn se tak na celkovém objemu kontraktů podílel 62 procenty, elektřina 38 procenty.

 

Zdroj: www.cmkbk.cz